Український «Щедрик» Леонтовича щороку співає увесь світ

Український «Щедрик» Леонтовича щороку співає увесь світ Поштівка
15 Грудня 2016, 09:07

«Щедрик» — одна з найпопулярніших обробок Миколи Леонтовича, знана не тільки в Україні, але й у всьому світі під назвою «колядка дзвонів» (англ.Carol of the Bells, Ukrainian Bell Carol, Ukrainian Carol).

Микола Леонтович – видатний музичний діяч, один із засновників української національної композиторської школи і автор найпопулярнішої обробки «Щедрика», відомої на весь світ як «Choral of Bells».

Щороку перед новорічними святами на весь світ лунає знаменита різдвяна мелодія «Щедрик», що закріпилася в музичній культурі західних країн під назвою «колядка дзвонів» (англ. Choral of the Bells).  Існує дуже велика кількість версій цієї мелодії у виконанні різні гуртів, хорів, професійних та непрофесійних виконавців, акапельно чи у супроводі оркестру.

У Британії «Щедрика» називають «новорічна серенада», в Латинській Америці — «пісня великого чару», «пісня бурхливого моря», а в Канаді — «нововідкритий сфінкс». Весь музичний світ визнав «Щедрика» піснею XX сторіччя, а Україну — «країною пісень».

Всесвітньо відома мелодія «Щедрик» належить до тих, над якими український композитор Микола Леонтович працював майже усе життя. В основу твору покладена українська щедрівка — пісня добрих побажань, яка виконується в період зимових свят.

Уперше «Щедрик» був виконаний хором Київського Університету у 1916 році. В цей час Микола Леонтович працював у Києві, де керував хоровими колективами, викладав в Музично-драматичному інституті ім. Миколи Лисенка, працював в музичному відділі Київського обласного комітету та у Всеукраїнському комітеті мистецтв та очолив щойно створений державний оркестр.

«Щедрик-щедрик, щедрівочка», перший запис, 1922 рік:

За океаном «Щедрик» був уперше виконаний 5 жовтня 1921 року в концертному залі Карнегі Холл у Нью-Йорку. Саме тоді цей твір виконувала уславлена українська республіканська капела під орудою українського хорового диригента Олександра Кошиця. Ця пісня настільки сподобалася американцям, що 1936 року американець українського походження Пітер Вільговський, що працював для радіо NBC, написав англійськомовну версію тексту «Щедрика». Пісня нагадувала Вільговському передзвін, і він зафіксував цей образ у своїх віршах. І згодом твір закріпився у музичній культурі західних країн під назвою «колядка дзвонів».

«Щедрик-щедрик, щедрівочка», у виконанні Open Kids, 2015 рік:

 У січні 2017 року виповнюється 96 років з часу, як перестало битися серце видатного композитора, але пам’ять про нього не згасне, адже музичний світ визнав і оцінив творчість Миколи Леонтовича. «Щедрик» став класикою і всесвітньою спадщиною музики, що об’єднує усі континенти.

Виконання The Piano Guys (2011):

Виконання Celtic Woman (2011):

Виконання Pentatonix (2012):

Щедрик — то не розкладка пісні, то самоцінний твір, осяяний промінням генія, який посяде не останнє місце в світовій музичній літературі,

– композитор Пилип Козицький.

Колядка дзвонів широко використовується в рекламі, а її різні версії фігурували в відомих фільмах та телесеріалах, зокрема таких як: “Сімпсони”, “Гаррі Поттер”, “Сам удома” та багатьох інших.

Джерело:

Відкривай Україну, Вікіпедія

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!