Українська медицина офіційно стане платною

Українська медицина офіційно стане платною Поштівка
17 Травня 2016, 10:35

В українців з’явилася надія вже незабаром дочекатися більш якісної медичної допомоги. На офіційному сайті МОЗ виставлено на громадське обговорення концепцію реформування охорони здоров’я, причому, початок її реалізації, згідно з документом, має розпочатися вже в нинішньому році.

Лікарні назвуть ціни

Ключових напрямів, за якими збираються перебудовувати нашу медицину, кілька. По-перше, повинен з’явитися новий розпорядник державних коштів, що спрямовуються у цю галузь. Ним стане Національне агентство з фінансування системи охорони здоров’я. Саме воно буде контактувати з постачальниками ліків, обладнання, послуг (лікарнями) і вирішувати, що і за скільки купувати.

По-друге, лікувальним установам обіцяють повну автономність. Це означає, що вони отримають змогу відкривати власні рахунки в банках і вести господарську діяльність, у тому числі, встановлювати офіційні розцінки на свої послуги.

Стримувати апетити лікарів буде хіба що формула розрахунку вартості медичних процедур, яку додатково повинен розробити МОЗ, і ринкова конкуренція. Автори концепції вважають, що, якщо раптом пацієнту здасться, що в тій чи іншій лікарні занадто дорого і неякісно, він завжди зможе піти в іншу.

Хто буде платити

По-третє, в Україні нарешті має з’явитися хоч якась подоба медичного страхування. У концепції передбачена схема “гроші йдуть за пацієнтом”. Це означає, що фінансувати з держбюджету будуть не койко-місця, як це відбувається тепер, а лікування конкретної людини.

Теоретично кожен зможе взяти належну йому суму і піти в іншу лікарню, в тому числі, приватну. А різницю у вартості послуг оплатити зі своєї кишені. Реалізація такого механізму повинна відкрити приватникам доступ до бюджетних грошей, а значить, недержавні клініки стануть більш доступними для пересічних українців.

Окремо чиновники після затвердження концепції повинні будуть прописати, що увійде в пакет послуг, оплачуваних державою (швидка допомога, консультації, операції тощо).

Для здешевлення ліків повинні запустити систему реімбурсації — пацієнтам будуть компенсувати частину або повну вартість препаратів, куплених в аптеках за рецептами.

По-четверте, безкоштовна медицина в Україні не скасовується. На неї можуть розраховувати всі пільгові категорії населення, а також ті, хто готовий сидіти в чергах і чекати обстеження або процедури скільки скажуть.

Фактично пропонується на рівні поліклінік закріпити наступний механізм — якщо поспішаєш і хочеш потрапити на прийом без черги — плати за прейскурантом, немає грошей — сиди в загальній черзі.

Для тих, хто готовий платити, обіцяють впровадити электронний запис до лікарів. Більш того, експерти не виключають, що, якщо частину медпослуг забезпечені громадяни оплатять самі, то безкоштовна допомога може стати навіть більш якісною, адже на неї залишиться більше бюджетних коштів.

Коли побачимо різницю

Тепер головне: додавати грошей на медицину не будуть. У концепції чітко прописано, що реформу потрібно реалізувати за наявні кошти.

Впроваджувати реформу планують у три етапи. У 2016-2017 р. (підготовчий етап) влада збирається розробити і прийняти відсутні нормативно-правові акти, визначити, що ж буде входити в державний гарантований пакет медичної допомоги, а які послуги апріорі будуть платними, скласти список пільговиків і прописати цінову формулу на маніпуляції, створити Нацагентство з фінансування системи охорони здоров’я та ін.

Тобто, в цьому і наступному році чиновники і лікарі займуться паперовою роботою і для пересічних пацієнтів, власне, нічого не зміниться. Крім хіба що електронного документообігу (картки “заженуть” і загальну базу і введуть онлайн запис до лікарів), якщо його все ж таки встигнуть запровадити у визначені терміни, адже у багатьох наших лікарнях досі немає комп’ютерів.

В 2018 – 2019 р. вже почне працювати механізм співфінансування медичної допомоги, а Нацагентство буде масово укладати договори з клініками та постачальниками і вести закупівлі. До цього часу буде запущений єдиний електронний реєстр пацієнтів, що містить повні історії хвороб українців, включаючи лікарські призначення.

Експерти не виключають, що саме на цей час доведеться початок масових позовів до лікарів. Адже зараз українці часто не можуть судитися з ескулапами, бо не в змозі зібрати всі “докази” — історії хвороб в лікарнях “губляться”, а нерозбірливий почерк лікарів у картках дозволяє трактувати поставлені ними діагнози і призначення як завгодно.

З 2019-2020 р. будуть щорічно переглядати мінімальний пакет гарантованої допомоги, завершать формування єдиного медичного простору, запустять механізм добровільного медичного страхування і створять мережу регіональних підрозділів Нацагентства.

Експертів радує той факт, що нинішні реформатори не ризикнули продовжити реформу, з якою експериментували в часи Януковича. Тоді, за словами голови Вільної профспілки медичних працівників Олега Панасенка, необдумане скорочення ліжко-місць і закриття сільських лікарень в “експериментальних” регіонах різко зросла смертність, особливо дитяча. Адже маленьких пацієнтів просто не встигали довезти по наших розбитих дорогах з сіл у міські клініки.

МАРИНА КОРНЕВА, «INFOKAVA»

Українська медицина офіційно стане платною