- Поштівка - https://poshtivka.org -

Україна – антилідер за скаргами до ЄСПЛ

Станом на початок року в секретаріаті ЄСПЛ перебуває більше 18 тисяч скарг на порушення Україною Європейської конвенції з прав людини.

У статистичному зведенні, наданому прес-службою Європейського суду з прав людини, йдеться про те, що 31 грудня 2016 року в базі суду перебувало 18131 позовів, поданих проти України, що складає 22,8% від всієї кількості справ.

Рік тому Київ також мав перше місце  за цим показником – тоді “український пакет” складав 13,9 тисяч скарг, або 21,4% від загальної кількості. Теким чином, українске навантаження на ЄСПЛ за рік зросло бльше ніж на 4 тисячі справ.

Натомість інші країни з трійки “антилідерів” за рік змінилися. Росія, що була на 2 місці із 14,3% справ, цього року опустилася на 4 місце із 9,3% (7400 справ). На другому місці – Туречина (12600, 15,8%), на третьому Угорщина (8950, 11,2%).

У Європейському суді з прав людини, який здавна перевантажений скаргами (переважно на східні та південно-східні держави-члени Ради Європи) за рік ситуація зі скаргами додатково погіршилася. На початок року на його розгляді було майже 80 тисяч справ. За рік надійшло 53500 нових скарг (на 13 тисяч більше ніж торік), було розглянуто або відхилено – 38500.

Уряд України  у 2016 році найчастіше програвав в ЄСПЛ справи, пов’язані з незаконним позбавленням волі та щодо нелюдського або принижуючого поводження з громадянами.

Протягом 2016 року було винесено 70 рішень, в який Суд підтвердив порушення Україною принаймні однієї зі статей Європейської конвенції з прав людини, Київ посідає 4 місце за цим показником.

У 27 рішеннях було підтверджене порушення права на свободу та безпеку, у 21 випадку йшлося про нелюдське або принижуюче поводження. Ці статті зазвичай застосовуються щодо скарг ув’язнених або тимчасово позбавлених волі громадян.

Крім цього, на розгляді Європейського суду з прав людини перебуває 3619 справ за скаргами, поданими громадянами та юридичними особами проти України через наслідки українсько-російського конфлікту.

Про це повідомив президент ЄСПЛ Гвідо Раймонді.

“В Суді (станом на початок року) перебуває 3619 справ щодо конфлікту”, – заявив він.

“Йдеться про індивідуальні справи, я не включаю до даного переліку міждержавні скарги”, – наголосив Раймонді.

Примітно, що проти Росії до Страсбурга подається значно менше скарг. “Серед скарг проти Росії близько 2% стосується Донбасу та Криму”, – заявив Раймонді. Виходячи з кількості скарг проти РФ, йдеться про близь 160 скарг громадян та компаній на РФ через анексію Криму та агресію на Донбасі.

Джерело:

Європейська правда