- Поштівка - https://poshtivka.org -

Тепер усі дані про власників компаній є у відкритому доступі

Дані про кінцевих власників (бенефіціарів) українських компаній тепер знаходяться у відкритому доступі і представлені на Єдиному державному порталі відкритих даних. [1]

Україна стала одна з перших країн у світі, які приєдналися до Глобального реєстру бенефіціарних власників – ініціативи Transparency International щодо сприяння прозорості й запобігання корупції. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

“Завдяки спільній роботі Державного агентства з питань електронного врядування та Міністерства юстиції інформацію про бенефіціарів усіх українських компаній оприлюднено на Єдиному державному порталі відкритих даних. Відкриті дані – це основа побудови прозорої та ефективної держави, а також – потужне джерело розвитку комерційних і громадських проектів. Відтак ЗМІ та громадськість може вільно використовувати і аналізувати ці відкриті дані для публічного контролю, а IT-бізнес – для створення нових інтернет-сервісів і проектів, які збагачуватимуть економіку і стануть у нагоді своїм користувачам”, – йдеться в повідомленні, із посиланням на слова прем’єр-міністра України.

Дані доступні:

Раніше Поштівка [4] повідомляла, що у травні 2017 року Міністерство юстиції України, Державне агентство з питань електронного урядування, український офіс Transparency International та глобальна ініціатива OpenOwnership підписали меморандум про співробітництво по приєднанню до Глобального реєстру бенефіціарних власників, який був створений після проведення Лондонського антикорупційного саміту (Anti-corruption Summit), який відбувся 12 травня 2016 року у м. Лондоні.

За умовами Меморандуму Україна зобов’язалась забезпечити передачу до зазначеного Реєстру даних українського Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про бенефіціарних власників українських компаній.

Також, Україна отримає можливість автоматичного обміну інформацією про кінцевих бенефіціарних власників компаній у країнах, що приєднались до Реєстру, що допоможе не тільки більш точно встановлювати особи таких власників, а й виявляти та протидіяти незаконним схемам оптимізації та ухилення від оподаткування за допомогою офшорних юрисдикцій.

Станом на травень 2017, в Реєстрі було відкрито інформацію про більше ніж  1,9 мільйонів компаній та їх бенефіціарних власників з Великобританії, Норвегії та Нідерландів. Роботу по долученню та адаптації до Реєстру здійснювали Україна, Афганістан, Австралія, Франція, Ірландія, Нігерія та Кенія. Крім цього, ще 11 країн готові ділитися один з одним інформацією про бенефіциарних власників в рамках групи, в яку в цілому входить 29 країн. Серед них Кайманові острови, Джерсі, Бермудські острови, Острів Мен та інші. Однак ця інформація не буде публічною та отримати її зможуть тільки контролюючі та правоохоронні органи країн-учасниць Реєстру.