Шахрайства в Мінсоцполітики

Шахрайства в Мінсоцполітики Поштівка
9 Березня 2016, 22:00

21 лютого Міністерство соціальної політики призупинило виплату пенсії та соціальної допомоги для 150 тис. переселенців. Причина — масові підробки документів про тимчасову реєстрацію. Дані перевіряє Служба безпеки України.

Близько 40 відсотків переселенців незаконно отримують допомогу від держави. На неї мають право люди, які проживають на підконтрольній Україні території, — каже Павло Розенко. — Тому четвертий місяць спільно з СБУ працюємо над виявленням шахрайських схем. Ідеться не лише про жителів ЛНР, ДНР, а й про чиновників міграційної служби, соцзабезів. Справжнім переселенцям боятися нічого. Якщо всі документи оформлені правильно, виплати їм поновлять найближчим часом.

Раніше Розенко поінформував, що на сьогодні в країні зареєстровано 1 млн 700 тис. тимчасових переселенців, щомісяця вони отримують виплати на суму 30 млрд грн. Водночас триває робота з виявлення людей, котрі оформляють фіктивні довідки, але не є переселенцями.

“Ми скасовуємо довідки, і справжні переселенці приходять по нові. Так от, у Дніпропетровській області на 100 скасованих довідок по нові приходять лише 10%”, – розповів міністр.

Перевіркою фактичного місця проживання переселенців займалася міграційна служба. Якщо зазначена в довідці прописка не відповідала дійсності, то за день людину могли позбавити виплат. Довідку потрібно було поновлювати через півроку. 6 січня президент підписав закон. Згідно з ним, переселенцям дозволили не повідомляти органи міграційної служби про фактичне місце проживання.

СБУ перевірила списки переселенців у Донецькій, Луганській, Запорізькій, Харківській і Дніпропетровській областях. Планують зробити це й в інших регіонах.

— Ми виявили численні порушення. У Сіверськодонецьку за однією адресою значилися 7,5 тисячі переселенців, в Ізюмі — 3293, у Дружківці — 1300, — розповідає голова Служби безпеки 49-річний Василь Грицак. — За нашими підрахунками, близько 900 тисяч внутрішніх переселенців — фіктивні. Щомісяця держбюджет утрачав щонайменше мільярд гривень.

Найпопулярніша схема шахрайства — “пенсійний туризм”.

— Людина реєструється в соцзабезі на липову адресу. Отримує довідки для виплат і повертається на окуповану територію. Сама чи через посередників їздить по гроші. Відомо, що частина цих коштів ішла на фінансування бойовиків. На початку року на пункті пропуску “Чугунівка” затримали 48-річну посередницю. Вона намагалася провезти до Луганська 740 тисяч гривень та близько 300 банківських карток. Ховала їх у пакунках із борошном, — каже Василь Грицак. — Також виплати оформлювали на померлих та зниклих безвісти. Проти чиновників управлінь соцзахисту, міграційних служб, які були задіяні в цих схемах, відкрили 24 кримінальні провадження.

Шахрайства в Мінсоцполітики