- Поштівка - https://poshtivka.org -

Саудівська Аравія готується до розпаду ОПЕК і занепаду нафтової ери

Саудівська Аравія вивчає наслідки розпаду ОПЕК – нафтового картелю, який контролює третину світового видобутку і майже половину глобального нафтового експорту.

Аналітичний центр досліджень нафти KAPSaRC (King Abdullah Petroleum Studies and Research Center), який фінансується владою королівства, готує доповідь про наслідки розвалу організації, в якій Ер-Ріяд грає ключову роль, забезпечуючи третину сумарного виробництва нафти. Про це повідомили The Wall Street Journal обізнані джерела, передає Поштівка.

Саудівська Аравія побоюється заходу нафтової ери і падіння глобального попиту на “чорне золото”.

“У королівстві знають, що попит на нафту не буде вічним, тому потрібно думати про майбутнє після ОПЕК”, – пояснило джерело WSJ.

Він додав також, що до дослідження владу підштовхнуло рішення США знову дати хід законопроекту про визнання ОПЕК поза законом. Акт про заборону картелів на нафтовому ринку, який вперше був запропонований на початку 2000-х, пропонує поширити на ОПЕК дію антимонопольного Акту Шермана, який понад століття тому використовувався, щоб роздрібнити нафтову імперію Джона Рокфеллера.

Глава Центру вивчення і досліджень нафти імені короля Абдалли в Ер-Ріяді Адам Семінський підтвердив Bloomberg підготовку доповіді.

“Ми вивчаємо це, оскільки вважаємо це важливим. Я б дуже здивувався, якби ще 10 інших аналітиків або інститут не намагалися розібратися з тим же самим питанням”, – сказав він.

 ОПЕК – Організація країн – експортерів нафти (Organization of Petroleum Exporting Countries, OPEC) – міжнародна економічна організація, що об’єднує більшість провідних країн – експортерів нафти. Вона регулює обсяг видобутку і ціну нафти на світовому ринку. У 2000-х рр. частка країн ОПЕК у світовому видобутку нафти становила приблизно 35-40%, в експорті – 55%. Станом на листопад 2010 року, на членів ОПЕК припадало 79% світових запасів нафти і 44% видобутку, що дає їм значний контроль над світовим ринком. Це домінуюче становище дозволяло їм чинити сильний вплив на розвиток не тільки світового ринку нафти, а й світової економіки в цілому. Країни – члени ОПЕК: Алжир, Венесуела, Габон, Індонезія, Ірак, Іран, Катар, Кувейт, Лівія, Нігерія, Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ), Саудівська Аравія, Еквадор. Створення ОПЕК було викликане прагненням країн – експортерів нафти скоординувати зусилля щодо запобігання зниження світових цін на нафту.