- Поштівка - http://poshtivka.org -

Православні та греко-католики відзначають Медовий спас: що це за свято

За традицією 14 серпня православні та греко-католики відзначають Медовий спас, який також називають Перший Спас, Спас на воді, Маковий Спас, Маковей. В цей день також починається Успенський пост, а церква відзначає Походження (винесення) древ Хреста Господнього.

На Медовий Спас у церкві святять воду, мед, мак і квіти. У цей день існує традиція освячувати криниці, здійснювати хресний хід на природні водойми і джерела для освячення води. Після хресного ходу купалися у воді і купали худобу, щоб змити гріх і бути здоровішими. Після Спаса на воді було не прийнято купатися у водоймах.

Вважається, що у Медовий спас необхідно обов’язково почастувати бідняка, щоб не накликати біду. В цей день категорично забороняється бути у поганому настрої і сумувати, а також лаятися і сваритися.

Освячений на Маковія мак прийнято зберігати до Святої вечері на Різдво і обов’язково додавати його в кутю.

Крім цього, цей мак використовувала дівчина, яка хотіла причарувати хлопця. Цим маком дівчина обсівала хлопця тричі, кажучи пошепки: “Щоб ти, мене кинув, коли збереш навколо себе цей мак”.

акож вважається, що жінка, яка хоче мати дітей, повинна вмитися колодязною водою в цей день, примовляючи: “Згадай, Спас, про всіх про нас, пішли кому радість, кому достаток, а мені — дитя. Хай буде так! Амінь!”.