- Поштівка - http://poshtivka.org -

Поштова послуга ближче до споживача: 10 років тому в Естонії відкрито перший поштовий пункт

Десять років тому недалеко від міста Ряпіна був відкритий перший в Естонії поштовий пункт – магазин A&O почав надавати також поштові послуги. Перший в Естонії поштовий пункт успішно діє й сьогодні, і протягом десяти років кількість поштових пунктів постійно збільшувалася: уже незабаром в Естонії буде більше поштових пунктів, які знаходяться в магазинах, бібліотеках та інших установах, ніж окремих поштових контор.

За словами керівника підрозділу роздрібної мережі компанії Omniva Еве Вукс (Eve Vuks), ці зміни є логічними в усіх відношеннях. «Потреби людей у частині поштових послуг змінилися – листів відправляється все менше, а посилок усе більше, і для отримання посилок замість поштової контори віддають перевагу більш зручним каналам та місцям, які так чи інакше часто відвідуються. Тому традиційна поштова контора, яка діє як окрема установа, уже не на часі, і для надання послуг слід вигадувати все більш розумні рішення», – пояснила вона.

Для надання послуги, яка краще відповідала б потребам людей, Пошта Естонії провело пошук альтернативних рішень для поштових контор і знайшло, що Естонії підходить модель поштового пункту, що виправдала себе в декількох країнах Європи. Згідно із цим підходом, поштові послуги переміщаються ближче до людей – у сільські магазини, бібліотеки, будинки сільських громад. «Наприклад, у Данії вже понад 900 таких поштових пунктів, де партнери Пошти Данії надають поштову послугу. Сама Пошта Данії має лише близько 30 традиційних поштових контор», – додала пані Вукс. В Ірландії, наприклад 52 поштові контори й більше 1200 поштових пунктів. У Нідерландах 2 поштові контори й понад 2500 поштових пунктів, а в Португалії 621 поштова контора й більше 1700 поштових пунктів.

Поштові пункти, за словами Вукс, в Естонії також стають зростаючою тенденцією й повсякденною практикою. «Ми доклали зусиль, щоб зробити життя простішим і зручнішим як для працівника, який надає послуги в поштовому пункті, так і для клієнта, який відвідує поштовий пункт», – пояснила Вукс.

Останнє підтверджує також і Пірет Метсоя (Piret Metsoja), завідуюча магазином A&O й так званим поштовим пунктом-ветераном. «Спочатку було досить багато паперової роботи, але з часом робота, усе ж, спростилася. Наприклад, сьогодні вже всі платіжні послуги проходять через касову систему нашого магазину без використання паперу. Стало зручніше, а для клієнта відвідування магазину швидше», – сказала пані Метсоя. За її словами, з роками звички споживання людей також змінилися. «Раніше в людей був більший інтерес саме до платіжних послуг, тепер же все частіше приходять за посилками», – зазначила пані Метсоя.

Незалежно від того, чи знаходиться поштовий пункт у місцевій бібліотеці або продуктовому магазині, для допомоги клієнту при отриманні послуг на місці знаходиться партнер по співпраці, який отримав навчання від Пошти Естонії. Оплата відбувається аналогічно, як і в поштовій конторі. Наприклад, у Вируському повіті в усіх 12 поштових пунктах за поштові послуги можна сплатити чотирма різними способами: додатково до готівки й оплати карткою їх можна оплатити також карткою Säästukaart і навіть Säästukaart Pluss (Прим. карти постійного клієнта торговельної мережі Coop Eesti).

Поштовий пункт є поштовою установою під управлінням партнера по співпраці Пошти Есонії, який надає поштові послуги від імені Пошти Естонії. По суті поштовий пункт – це поштова установа, яка рівнозначна поштовій конторі. У поштовому пункті надаються ті ж самі послуги, що й у поштовій конторі. На даний момент в Естонії є 163 поштові контори та 159 поштових пунктів. Поступово, але неухильно ці цифри змінюються на користь поштових пунктів.