Переробка волоських горіхів принесе відчутний дохід

gretskie-orehi
9 Лютого 2018, 10:22

Україна має великий потенціал з вирощування та переробки агрокультур, що користуються попитом як на внутрішньому, так і на світовому ринку. Поки цей потенціал реалізований не на всі 100%. Є ще значний простір для створення та розвитку рентабельного бізнесу в даній сфері.

Однією з таких культур є волоський горіх. Він відмінно росте в умовах українського клімату і добре продається на експорт. Внутрішньоукраїнське споживання цих горіхів також має тенденцію до збільшення.

На світовому ринку з 2011 до 2016 рік спостерігалося щорічне зростання пропонованих обсягів волоських горіхів приблизно на 5-10%. Винятком став 2017 рік, який ознаменувався падінням виробництва горіхів на 5%. Сталося це через зменшення врожаю в Китаї і США.

У нашій країні, навпаки, спад по волоських горіхів спостерігався в 2014-2015 роках, а до цього ще й в 2012-му. У 2016 році відзначено зростання врожаю горіхів. У 2017-му їх валовий збір склав 113 тис. тонн і впритул наблизився до рекорду 2013 роки (116 тис. т).

Мал. 1. Світове виробництво волоських горіхів в натуральному вираженні по країнам протягом 2011-2017 рр., тис. тонн

 * Дані Foreign Agricultural Service / USDA

Тенденція до збільшення вітчизняного виробництва волоських горіхів буде продовжуватися і в майбутньому. У минулому році площа їх насаджень збільшилася на 18% в порівнянні з 2016-м і досягла 16,3 тис. гектарів. Звичайно, сучасному сукупному розмірі горіхових садів в нашій країні далеко до показників 1980-х років. З тих пір їх загальна площа скоротилася на 24 тис. га або 247%. Справедливості заради слід зазначити, що продуктивність сучасних сортів горіхів, культивованих в Україні, на 65% вище, ніж була в 1990-му.

Левову частку (86%) волоських горіхів на український ринок сьогодні поставляють присадибні господарства. На частку великих агропідприємств припадає лише 14% ринку.

75% вітчизняного врожаю відправляється на експорт, і тільки 25% споживається українцями. Волоські горіхи, вирощені на нашій землі, мають настільки високі якісні показники, що, наприклад, китайці готові купувати їх у великих обсягах, незважаючи на те, що самі є світовими лідерами в цій галузі. Крім того, є куди розвиватися і внутрішньому ринку. Середній українець на сьогоднішній день в 2-3 рази відстає по споживанню волоських горіхів від інших європейців.

Виробництво планується розмістити ближче до джерел сировини. Для цього підійдуть Одеська, Херсонська, Миколаївська, Вінницька або Львівська області.

Реалізація проекту буде складатися з наступних етапів:

• реєстрація підприємства та оформлення необхідних документів;
• будівництво і підготовка виробничих приміщень та інфраструктури;
• закупівля і доставка технологічного обладнання;
• монтаж, налагодження обладнання та навчання персоналу;
• придбання вантажно-транспортних засобів, інвентарю та упаковки;
• закупівля горіхів і початок переробки.

Рентабельність інвестицій в даний проект складе 299%, що означає отримання майже 3 доларів чистого прибутку на кожен вкладений долар. З урахуванням дисконту, гроші повернуться до інвестора вже через 14 місяців.