Названо сільськогосподарські культури, які вирощувати найвигідніше

соняшник
23 Липня 2017, 00:37

Статистика свідчить, що за підсумками минулого сезону найрентабельнішим було виробництво насіння соняшнику, сої та ріпака. Соняшник загалом тримає лідерство з прибутковості останні десять років. А як буде цього сезону?

– Рівень рентабельності підприємств сільського господарства в 2016 році становив 37,3%, – каже Олександр Маслак, керівник Центру стратегічних досліджень АПК Сумського національного аграрного університету. – При цьому найбільшу прибутковість в рослинництві мали насіння соняшнику (61,9%), сої (51,8%) та ріпака (45%).

На ефективність господарювання впливали витрати та ціни продукції. Так, собівартість виробництва 1 ц зернових та зернобобових культур становила 2,15 тис. грн., що на 20% більше порівняно з попереднім роком. Своєю чергою собівартість виробництва насіння соняшнику – 4,51 тис. грн. (+25% до рівня попереднього року), сої – 5,08 (+1%), ріпака – 5,48 тис грн. (+33%).

Закупівельні ціни на зерно та олійне насіння зростали в середньому на 15 – 20%. За підсумками виробництва та реалізації продукції рослинництва сільськогосподарські підприємства отримали в минулому році 81,2 млрд. грн.

– Які прогнози на цей рік?

– Вподобання сільськогосподарських товаровиробників не змінилися. Більшість посівних площ відведені під вирощування пшениці, кукурудзи, ячменю, а також соняшнику, сої та ріпака. При цьому ці види зерна та олійного насіння вважаються головними й у світовому сільському господарстві. Тому від результатів їх вирощування та збуту залежатиме загалом ефективність сільського господарства.

За результатами проведених розрахунків з вирощування ріпака озимого загальні господарські витрати на 1 га досягнуть 15 тис. грн. За врожайності – 25 ц/га, собівартість 1 т продукції становитиме майже 6 тис. грн. При ціні реалізації ріпака 11 тис. грн./т, прибуток з 1 га досягне 12,5 тис. грн., що забезпечить рентабельність на рівні 83%.

При традиційній технології вирощування соняшнику загальні витрати на 1 гектар у середньому становитимуть 14 тис. грн. Враховуючи врожайність – 25 ц/га, собівартість 1 т продукції дорівнює 5,6 тис. грн. За ціни продажу продукції на рівні 10 тис. грн./т, доходи з одного гектара становитимуть 11 тисяч гривень, що забезпечить рентабельність на рівні 79 %.

– Тобто соняшник і надалі буде однією з найрентабельніших культур?

– Так. Адже Україна належить до найбільших світових виробників олійного насіння, здебільшого завдяки вирощуванню соняшнику. Тому на внутрішньому ринку спостерігається постійний попит на це насіння, який буде триматися впродовж нового й наступних сезонів та впливатиме на формування привабливих закупівельних цін для товаровиробників.

За інформацією USDA, в Україні прогнозується збільшення врожаю соняшникового насіння до 14 млн. т. Це на 250 тис. т перевищить рівень минулого року. Виходячи з цього, зростуть обсяги продажу на зовнішніх ринках українського насіння соняшнику на 30 тис. т, – до 250 тисяч, соняшникової олії – на 100 тис. т (до 5,2 мільйона).

– Чому соняшник, сою та ріпак вигідніше вирощувати, аніж, наприклад, пшеницю? Може, ціна привабливіша?

– От дивіться. На початку липня середні ціни на пшеницю 3 класу становили від 4,4 тис. грн. за тонну, пшеницю фуражну – 4 тис. грн., кукурудзу фуражну – 3,9 тис. грн. Порівняно з відповідним періодом минулого року, пшениця продовольча подорожчала на 7%, пшениця та кукурудза фуражні поступилися в ціні на 3 %.

Своєю чергою ціни на олійне насіння були в 2,5 – 3 рази вищими порівняно з цінами на зерно. Так, соняшник коштував у середньому 10,3 тис. грн./т, ціни на сою коливалися від 10,5 до 11,5 тис. грн./т, ріпак – 10 – 12 тис. грн./т. Порівняно з червнем минулого року соняшник подешевшав на 3%, проте соя подорожчала на – 8%, а ріпак – на 15%.

Леся ЯСИНЧУК

Джерело:

Експрес

Названо сільськогосподарські культури, які вирощувати найвигідніше