Настала чергова “Чорна п’ятниця”

Настала чергова "Чорна п'ятниця" Поштівка
25 Листопада 2016, 11:08

У першу п’ятницю після американського Дня подяки в західних країнах починається традиційний різдвяний сезон розпродажів.

У Сполучених Штатах одразу після святкової вечері на честь Дня подяки розпочалася “чорна п’ятниця” – доба, коли у магазинах зазвичай розпродують товари зі значними знижками. У цей день магазини отримують від 20 до 50% своєї річної виручки, а в масових тиснявах в найбільших торгових центрах щорічно гинуть люди.

Проти цієї традиції вже виступили кілька великих профспілок, які вирішили захистити права співробітників супермаркетів. Ті замість часу в родинному колі проводять ніч на робочих місцях.

Вечір. Нью-Йорк. Великий універсальний магазин. І натовп людей. Усі вони прийшли, зокрема, за електронікою, кухонними комбайнами та спортивним взуттям – саме на це у США в “чорну п’ятницю” найбільші знижки. В американській глибинці до “чорної п’ятниці” підхід ґрунтовніший – під великими магазинами електроніки в штаті Оклахома люди розбивають табори, займають місця за кілька днів до початку великого розпродажу. Двері в магазини зазвичай відчиняються о шостій вечора і відкриті всю ніч до ранку.

“Чорна п’ятниця” допомагає магазинам збільшити продажі в кілька разів та розпродати всю застарілу електроніку та побутові товари. Виторги мережевих магазинів за цю ніч можуть сягати кількох сот мільйонів доларів і остаточно може закривати прогалини в бухгалтерських звітах.

Традиція нестримного шопінгу виникла в Америці ще в 19 столітті, коли найбільші торговельні мережі почали влаштовувати грандіозні передріздвяні розпродажі, стимулюючи покупців на придбання неймовірними розмірами знижок, бонусів, особливими подарунками і т. д. А сам термін «Чорна п’ятниця» з’явився тільки в 1966 році в Філадельфії.

Існує дві загальноприйняті версії про походження назви. За однією, так називали через величезні затори на дорогах, які утворювалися на наступний день після Дня подяки. За іншою, назва Чорна п’ятниця сталося завдяки способу ведення бухгалтерської звітності у цей день. Збитки записували червоними чорнилом, а прибуток – чорними, а так як виручка в цей день була величезною, то і чорний колір у звітності переважав.

На противагу шопоголическій шаленості сьогодні відзначається День відмови від покупок. Люди у багатьох країнах світу на добу відмовляються від будь-яких покупок, нагадуючи собі про те, що надмірне споживання – небезпечна тенденція.

Ідея цього свята-акції зародилася в Америці в 1992 році. З ініціативою відмовитися від покупок виступив канадський журналіст естонського походження Калле Ласн. На його думку, причину фінансової кризи потрібно шукати не в ліквідності або нерегульованих ринках, а в культурі надлишкового і бездумного споживання.

Умови участі в цій акції прості – протягом 24 годин потрібно відмовитися від будь-яких придбань. Крім того, активісти проводять акції під девізом «Заради миру на землі нічого не купуй!», щоб привернути увагу громадськості. Акції являють собою мирні демонстрації в торговельних центрах, а також показ «антирекламних» роликів, повідомляють про те, що середній житель США купує у п’ять разів більше товарів, ніж мексиканець, в десять разів більше, ніж китаєць, і в тридцять разів більше, ніж громадянин Індії.

Джерело:

ТСН, UkrMedia