На зв’язок 4G зможуть розраховувати лише мешканці центрів великих міст

18 Січня 2017, 11:48

Національна комісія регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) проведе 4G/LTE-тендер у діапазоні 2,6 ГГц до кінця 2017 року, заявив голова НКРЗІ Олександр Животовський.

Він зазначив, що цей діапазон дозволить збудувати 4G-покриття лише в центрах великих міст. “LTE передовсім буде користуватися попитом у великих міста. Як перший крок це (конкурс) можна та потрібно зробити ще цього року”, – підкреслив голова НКРЗІ.

За його словами, саме в цьому діапазоні найпростіше та найшвидше запровадити четверте покоління стільникового зв’язку. До таких висновків прийшли консультанти з британської Analysys Mason, які завершили своє дослідження наприкінці минулого року.

Очікується, що в другому-третьому кварталі 2017 року НКРЗІ виставить на продаж 80 МГц (2510-2545, 2565-2570, 2630-2665 і 2685-2690 МГц). Цими смугами висловила готовність поділитися компанія ММДС-Україна (належить Рінату Ахметову), очікуючи компенсації за повернутий державі радіочастотний ресурс (РЧР). Розмір відшкодування може становити приблизно 25% від стартової вартості смуг, виставлених на аукціон.

У проекті урядової постанови, яку підготувала НКРЗІ, розрахункова ціна за 1 МГц у діапазоні 2,6 ГГц становить 1,059 млн грн. Відповідно, якщо перемножити цю вартість на 80 МГц і на кількість регіонів (27, із урахуванням АРК і Севастополя), то початкова ціна становитиме 2,288 млрд грн.

Регулятор має намір виставити на продаж не менше трьох-чотирьох блоків, а може й навіть п’ять. Залежить від того, скільки буде бажаючих і скільки частот вони готові будуть купити, пояснив Олександр Животовський.

Він зазначив, що ще цього року можна було би підготувати для запуску 4G і 1800-ий діапазон. “Якщо три оператори домовляться (Київстар, Vodafone Україна та lifecell – НВ Бізнес) про перерозподіл, то 4G-тендер можна було би провести ще цього року”, – переконаний керівник НКРЗІ. Однак для цього потрібно вирішити дві проблеми. Перша, це концентрація. Один із операторів (Київстар – НВ Бізнес) користується більше, ніж половиною радіочастот у цьому діапазоні. Друга проблема – фрагментація. Радіочастоти розподілені не суцільними смугами, як це потрібно для запуску високошвидкісного мобільного інтернету, а вузькими смугами.

Отже, підкреслив Олександр Животовський, оператори самі мають домовитися про обмін (рефармінг). Єдине правило – асиметричного обміну бути не може. Компанії мають право обмінюватися лише рівноцінними смугами.

Голова НКРЗІ підкреслив, що з цього року діють підвищувальні коефіцієнти з метою ліквідувати фрагментацію та концентрацію. Це має спонукати операторів, які мають надлишкові частоти, позбутися їх. “Якщо це не допоможе, то ми можемо ще підвищити коефіцієнти”, – попередив операторів керівник телеком-регулятора.

Спосіб компенсації для Київстара, який, теоретично, може повернути надлишок РЧР державі, може бути схожий, як у випадку із ММДС-Україна. Прес-служба Київстара зазначили, що поки що не готова коментувати підсумки роботи Analysys Mason.

Олександр Животовський повідомив, що питання про запуск 4G в низьких і привабливих з точки зору покриття діапазонах – 800 МГц і 900 МГц (чим нижча частота, тим більшу територію може охопити одна базова станція – НВ Бізнес) – поки що не стоїть на порядку денному. У першому потрібно відключити аналогове телебачення та звільнити від військових користувачів (конверсія). А в другому, провести і рефармінг – бо там діапазон нарізаний смужками між великою мобільною трійкою – і конверсію. Тому в 2017 році підготувати тендери в цих смугах не вдасться, пояснив голова НКРЗІ.

З цим твердженням частково погодився директор з корпоративного управління Vodafone Україна Олег Проживальський. За його словами, у 1800-му діапазоні будувати 4G дешевше, ніж у 2,6 ГГц. Але перед тим потрібно перевести абонентів і трафік у 3G-мережі.

У lifecell до Analysys Mason виникли питання щодо висновків про перешкоди, які існують для запровадження 4G в діапазонах 800 МГц і 900 МГц з боку військових користувачів. Згідно повідомлення прес-служби цього оператора, висока вартість конверсії значно обмежує можливості для розвитку в цих смугах.

У ще одного замовника британського дослідження – Датагруп – також залишилися питання до Analysys Mason. “Ми так і не дізнались про стан конкуренції та оптимальну кількість мобільних операторів в Україні”, – зазначила директор департаменту регулювання Датагруп Ганна Некраха. Водночас, підкреслила вона, надані британцями висновки можуть допомогти провести низку змін до законодавства та остаточно визначити стартову вартість частот для проведення тендеру.

Джерело:

НВ