- Поштівка - https://poshtivka.org -

На скільки зросте вартість житлово-комунальних послуг?

Кабінет Міністрів України 27 квітня своїм рішенням підняв вартість газу для усіх категорій споживачів до єдиної граничної  ціни в 6879 гривень за тисячу  кубічних метрів.

Як зміняться від цього тарифи та суми до сплати у платіжках? Раніше газ коштував 7188 гривень за тисячу кубічних метрів. Для значної кількості українців, які споживали менше ніж 1200 кубометрів за опалювальний сезон існувала соціальна норма в розмірі 3600 гривень за 1000 кубів, пояснює “Економічна правда”. Тепер її відмінено.

Для власників невеликих приватних будинків, які “вкладатимуться” в 1200 кубометрів (норма діяла лише в опалювальний сезон) вартість газу зросте вдвічі.

Ціна для більших домогосподарств формально знизиться (раніше вони отримували газ по 7,2 грн за кубометр). Але тепер для більшості таких господарств  у зв’язку з відміною пільги на опалювальний сезон ціни з жовтня також зростуть.

Для релігійних організацій ціна газу залишиться низькою – 3913 грн за тисячу кубічних метрів.

Зростання ціни на газ не могло не позначитися і на вартості централізованого опалення та постачання гарячої води. Адже раніше підприємства теплокомуненерго закуповували в держави газ за 3004 грн, тепер, з 1 травня, як і усі, платитимуть 6379 грн за тисячу кубічних метрів.

У зв’язку з цим Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, підвищила тарифи на теплову енергію та послуги центрального опалення на 75-90% з 1 липня 2016 року. Дані відсотки зростання ціни приблизні, адже конкретний тариф має затверджуватися регулятором для кожного підприємства теплокомуненерго окремо.

Наприклад, за даними “Київенерго”, в тарифі на центральне опалення частка вартості газу складає майже 72%. Отож, тарифи на опалення в Києві можуть зрости на 90%. Частка ціни газу у вартості гарячої води для киян складає 62%, тому її вартість може підвищитися на 7580%.

Ще один неприємний сюрприз для тих, хто основну ставку робив на електроенергію. Згідно з рішенням тієї ж таки Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з 1 травня вартість електричної та теплової енергії, яка виробляється АЕС, зросла майже на 8%. Тож нові тарифи на таку енергію складуть 45,42 коп. за кВт/год. Нагадаємо, що до цього тариф складав 41,9 коп. за кВт/год.

Акцент перший. Для українців, які отримують субсидії, сума платежів за газ не зросте

6 мільйонів родин, а це близько 14 мільйонів українців, які на сьогодні вже оформили і отримують субсидії, переходу на єдину ціну на газ не відчують. Розмір їх платежів за газ залишиться тим самим. У цьому запевнив віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко, повідомляє Урядовий портал.

“6 млн. родин, які сьогодні отримують субсидії, переходу на єдину ціну на газ не відчують. І розмір їх платежів за газ залишиться тим самим. Тільки держава буде сплачувати більшу частку, компенсуючи їм підвищення ціни. Для 6 млн. родин, а це 14 млн. українців, малозабезпечених українців, нічого з початком опалювального сезону не зміниться”, – сказав він.

Павло Розенко також підкреслив, що всім, хто вже отримує субсидії, їх розмір буде перерахований з 1 травня автоматично. “Цим 6 мільйонам родин не треба жодних повторних звернень до управлінь соцзахисту, не треба подавати жодних додаткових документів. Все буде зроблено в автоматичному режимі”, – запевнив він.

Віце-прем’єр-міністр наголосив, що Уряд вже прийняв рішення про збільшення у державному бюджеті України суми на субсидії щонайменше на 5,3 млрд. грн. “Таким чином, на субсидії у 2016 році буде виділено загалом понад 40 млрд. грн. За нашими розрахунками, цієї суми вистачить для того, щоб покрити витрати на газ для малозабезпечених громадян України”, – наголосив Павло Розенко. Міністр також закликав усіх, хто відчуває, що йому складно буде сплачувати за новими тарифами, потрібно вже зараз подавати на субсидію. “За нашими розрахунками, кількість субсидіантів в наступному опалювальному сезоні зросте приблизно до 7,5 – 8 млн. родин”, – сказав віце-прем’єр-міністр.

Акцент другий. Підвищення тарифів не посилить інфляцію

Рішення Кабінету міністрів України про підвищення цін на газ не матиме істотного впливу на інфляцію, переконаний заступник голови Національного банку України Дмитро Сологуб, якого цитує прес-служба регулятора.

“Ми підтримуємо таке рішення уряду, оскільки це важливо для оздоровлення балансу НАК “Нафтогаз України” і не зробить істотного впливу на інфляцію”, – заявив він.

Адміністративно регульовані ціни і тарифи при цьому в 2017 році будуть рости швидше, ніж очікувалося в січні. За оцінками НБУ, підвищення ціни на газ для населення вже в цьому році до ринкового рівня призведе до зростання середньої ціни на газ на 42% в 2016 році і на 22% – в 2017 році. Також Нацбанк зберіг прогноз інфляції на рівні 12% на кінець 2016 і 8% – на кінець 2017 року.

Акцент третій. Село на Івано-Франківщині відмовилося від газу

У селі Старий Лисець, що на Івано-Франківщині, минулого року не витратили жодного куба газу на опалення школи, дитсадка та адмінбудівель. Тут енергозберігаючі технології використовують ще із 2010 року. Із того часу 70% приватних господарств також відмовилися від газу. Про такий успішний приклад розповідає “ЗІК”.

У Старому Лисці економити газ почали ще 5 років тому. Програму економії починали зі встановлення твердопаливних котлів у будинку культури і дитсадку.

“Ми власними силами почали економити гроші на енергоносіях. Ми зрозуміли, що краще дати своїм людям заробити, ніж купувати газ у Росії”, – зазначив сільський голова Анатолій Лущак.

Щоб обігріти дитсадок, школу, сільраду і клуб, у селі використовують будь-яку придатну деревину. Її вирубують на закинутих сільськогосподарських угіддях, беруть із заростей канави та узбіччя доріг.

“Ми не дозволяємо людям спалювати гілля. Закупивши обладнання, ми перевели опалення на ці ресурси, які використовуємо в комунальній сфері. Наразі ми не витратили ще жодного куба газу”, – наголосив сільський голова.

За такі успіхи Рада Європи визнала Старолисецьку громаду найбільш енергоефективною в Україні.

В селі планують облаштувати й лінію з виготовлення паливних палетів.

Газета “ПОШТІВКА”