Маловідома нішева ягідна культура, виробництво якої може бути дуже вигідним

КозолистКозолист (жимолость)
21 Травня 2017, 16:12

В Україні спостерігається неухильне підвищення попиту на нішеві ягідні культури, до числа яких відноситься козолист.

Лише за минулий рік попит на ягоди вищевказаної культури і посадковий матеріал виріс на чверть. Про підвищення попиту на цю нішеву ягоду розповів заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН Олександр Ярещенко.

Ягоди козолисту

Ягоди козолисту

Експерт зазначив, що попит на жимолость зростатиме і як приклад навів поляків, які вже встигли розгледіти в козолисті вигідний комерційний продукт і з нуля збільшили площі під ягодою до 3000 га. Варто зазначити, що в нашій країні сьогодні налічується не більше 100 га комерційних насаджень.

Науковець повідомив, що сьогодні українські господарства готові до ризику та інвестування коштів в розвиток даного сільськогосподарського напрямку.

До числа основних проблем Олександр Ярещенко відніс поки недостатній, хоча і зростаючий, рівень споживання ягід козолисту в Україні.

козолист

Найпівнічніший український дикорослий вид — Жимолость блакитна (Lonicera caerulea) з жовтуватими квітками і блакитними ягодами

“Вкрай важливо займатися не тільки збільшенням площі насаджень, а й інтенсивно рухатися в напрямку маркетингу, що дозволить зробити ягоду дійсно впізнаваною і популярною”, – заявив учений НААН.

Спочатку, як сільськогосподарську садову рослину, жимолость вирощували в Японії, Росії та Північній Америці, однак тепер цим займаються також у Німеччині, Польщі та Шотландії, а ще на півночі Китаю.

козолист татарський

Жимолость татарська (Lonicera tatarica), з рожевими квітками і гладкими листям, давно розмножується в садах

Закордонні фахівці називають козолист “п’ятим елементом з-поміж ягід”  і вказують на переваги його вирощування – починаючи від статусу супер-їжі, наданого йому через вищий, ніж навіть у чорниці, вміст антиоксидантів, і закінчуючи стійкістю цієї ягоди до суворого клімату та невеликих витрат на вирощування. Для виробників перевагою цієї ягоди  також є менший тиск із боку середземноморських виробників ягід, адже там клімат занадто спекотний для козолисту.

Цікавий факт: у місті Краснокутськ Харківської області, вивели один з кращих в світі сортів козолисту і зареєстрували ще чотири.

козолист квітне

Квітне козолист сорту “Goldflame”

Довідка.

Козолист (жимолость, Lonicera) – прямостоячий, в’юнкий чи сланкий чагарник із попарно розміщеними листками та запашними квітками, зібраними в суцвіття. Відомо близько 190 видів майже у всіх областях Північної півкулі, в більшості з Гімалаїв і Східної Азії.

Багато видів козолисту дуже часто розводять в садах як красиві декоративні кущі, придатні для груп, алей і альтанок. Квітне на початку літа, тобто в кінці травня і до середини червня. Досить часто зустрічається на узліссях.

Lonicera-Maygreen

Lonicera Maygreen