Коли і чому пінгвіни перестали літати

Коли і чому пінгвіни перестали літати Поштівка
16 Жовтня 2016, 11:03

Далекі предки сучасних пінгвінів були летючими птахами, проте вже 60 мільйонів років тому пінгвіни не вміли літати. Про те, чому ці тварини відмовилися від такого, здавалося б, цінного досвіду, а також про інші подібні «дивні» повороти еволюції розповів американський біолог Деніел Ксепка з Музею Брюса в Коннектикуті.

Як розповів фахівець, пінгвіни досі зберігають риси, успадковані від далеких літаючих предків — специфічна будова верхніх кінцівок і грудної клітки, особливі м’язи крил, пір’я і так далі. Однак, за даними вчених, літати предки сучасних пінгвінів перестали після того, як вимерли великі динозаври.

Ксепка зазначив, що вважає відмову пінгвінів від польоту «величезним проривом у ході їх еволюції». Втративши можливість підніматися в повітря, птахи змогли збільшитися в розмірах. Крила їх стали короткими, але жорсткими і дуже добре підходять для того, щоб гребти ними. М’язи птахів також зросли. Все це дозволило пінгвінам значно затишніше почувати себе у воді — глибше пірнати, проводити більше часу під водою, швидше плавати, полювати на порівняно велику здобич. З цього біолог робить висновок, що саме нездатність літати дала пінгвінам можливість ідеально пристосуватися до умов власного існування.

Цікаво, що не всі еволюційні зміни такого роду мають настільки ж чітке пояснення, повідомляє National Geographic. Приміром, вчені до цих пір не до кінця розуміють, чому на сьогоднішній день жоден птах на Землі не має зубів, хоча в минулому динозаври, від яких ці птахи пішли, володіли зубами.

В якості одного з припущень фахівцями висувається думка, що дзьоб може важити менше, ніж зуби, а для польоту питання ваги є одним з ключових. Цікаво, що як показують деякі дослідження, «перетворення» зубів у дзьоб не вимагало від птахів значних змін на генетичному рівні — лише трохи змінивши гени у ембріонів курчат, фахівці спостерігали, як у тих починали формуватися зуби.

У числі інших «жертв», на які в ході еволюції йшли ті чи інші організми, вчені називають погіршення зору у істот, які століттями із покоління в покоління живуть в постійній темряві, а також «відмова» змій від лап, якими володіли їх предки.

Cikavosti.com

Коли і чому пінгвіни перестали літати