- Поштівка - http://poshtivka.org -

Казахстан попросив Росію віддати голови убитих нею казахських патріотів

Прем’єр-міністр Казахстану Карім Масімов попросив прем’єр-міністра Росії Дмитра Медведєва передати республіці відрізані голови двох казахських національних героїв, які зберігаються в Москві. Про це повідомляє «Аргумент [1]» з посиланням на російську газету «Коммерсантъ».

Це прохання було озвучено ще 12 серпня цього року в Сочі, де зібралися глави урядів країн так званого Євразійського економічного союзу (в нього входять Вірменія, Білорусія, Казахстан, Киргизія і Росія).

До засідання міжурядової ради прем’єр-міністр РФ Дмитро Медведєв зустрівся зі своїм казахстанським колегою К. Масімовим. При цьому прем’єр Казахстану попросив передати республіці останки двох лідерів національно-визвольних рухів – Кенесари-хана (убитий в 1847 році, імовірно, його голова була відправлена ​​до Росії в якості трофею) і Кейко-батира (убитий червоноармійцями в 1923 році – його череп був направлений в Кунсткамеру).

 «Якби ми мали таку можливість або обмінятися, або якусь форму знайти, щоб повернути останки і поховати на території Казахстану», – попросив К. Масімов, додавши, що для казахів це дуже важливе питання. Медведєв пообіцяв дати доручення його опрацювати.

Казахстан піднімає питання про видачу Росією останків своїх національних героїв не вперше, але Кремль не поспішає цього робити.

Хан Кенесари Касим-Ули – лідер найбільш тривалого (1837-1847 рр.) і найбільшого в XIX столітті національно-визвольного повстання в Казахстані проти Російської імперії. У 1847 році хан був убитий дружніми Росії племенами киргизів. Вожді киргизьких племен в знак відданості передали відрубану голову Кенесари російському імператору. Голову відправили до Омська. За даними багатьох очевидців, офіційних листів і ЗМІ, до 1987 року вона експонувалася в Ермітажі.

Кейко-батир (Нурмагамбетов Кокембайула) – легендарний учасник повстання 1916 року в Торгайському краї Казахстану. Революцію і радянську владу він не визнав, вставши з однодумцями на шлях збройної боротьби з комуністами. У 1923 році в останньому бою, будучи оточений, він убив шістьох червоноармійців і дев’ять поранив; в цьому бою загинули дружина і брат казахського патріота. Розлючені червоноармійці вбили героя, потім відрубали голову і послали її в Росію, в «подарунок» Володимиру Леніну.