Харчі дорожчають замість традиційного здешевлення влітку

26 Червня 2017, 07:59

Згідно з даними Держстатистики, українці в середньому витрачають на харчі 50% своїх місячних витрат, найбідніші верстви населення ― 80%. До недавнього часу людей рятувало літо, коли масово дешевшали овочі та фрукти через велику пропозицію. Також традиційно влітку дешевшало молоко, хліб і м’ясо. 

В цю пору українці працюють на своїх городах, скуповують овочі та фрукти на ринках, займаються консервацією на зиму. Однак цього літа основні продукти не дешевшали, а дорожчали.

Експерти назвали причиною кілька факторів. Серед них: масове вимерзання овочів і фруктів через квітнево-травневі заморозкіи, скасування податкових пільг для сільгоспвиробників, підвищення мінімальної зарплати до 3200 грн, подорожчання палива, міндобрив та засобів захисту рослин, скасування держрегулювання цін на соціально важливі види продуктів.

Що стосується останнього фактора, то він має скоріше психологічний ефект на виробників і торгові мережі, які тепер не бояться піднімати ціни на соціальні види товарів.

«Незважаючи на початок літа і традиційне збільшення і надходжень овочів відкритого ґрунту на ринок, на жаль, ми маємо продовження тенденції зростання цін на продукти харчування. У травні високі темпи зростання були по буряках, моркві, картоплі, цибулі. Наприклад, в травні цибуля подорожчала на 46%. Якщо ми подивимося, що у нас було в червні, то і тут інфляція продовжилася, і тепер лідером зростання цін є капуста, яка додала 42% за 15 днів місяця. Це цікавий факт, тому що за цей період на ринок стали активно надходити продукти відкритого ґрунту», ― зазначив виконавчий директор ГО «Економічний дискусійний клуб» Олег Пендзин.

«Якщо ми подивимося в цілому, як росли ціни в цьому році, то зазначу, що ми отримаємо досить цікаві цифри. У нас капуста з початку року додала 253%, морква виросла на 190%, цибуля ріпчаста на 144%. З точки зору традиційних продуктів, що входять в борщової набір, це є серйозним ударом по гаманцю. Також у нас триває повзуче зростання цін на хліб, в першу чергу соціальних сортів. З початку року хліб додав більше 11%. Якщо додати, що це є одним з основних продуктів харчування для українців, то це питання стає особливо важливим», ― додав він.

За його словами, незважаючи на літнє ослаблення цін на продовольство, рівень зростання буде перевищувати торішній. Це, в першу чергу, обумовлено зростанням собівартості продуктів харчування, оскільки сильно подорожчали бензин, добрива, засоби захисту рослин.

На думку генерального директора Української асоціації постачальників торгівельних мереж Алексія Дорошенко, Україна залишається єдиною країною Європи, де не діють ніякі механізми субсидіювання виробників продуктів харчування, що відображається на цінах. За його даними, ціни на продукти в Україні вже такі, як у більшості країн Європи, тоді як заробітна плата – у кілька разів менше.

“Євросоюз виділяє 70 мільярдів євро субсидією на виробництво конкретних видів продуктів. Це близько половини всього бюджету ЄС на субсидії. Таким чином, частина собівартості продукції компенсується виробником. Ще одним механізмом зниження цін є зниження податків на торгівлю продуктами харчування. В Європі ставка НДС на таку торгівлю складає 5%, у нас – 20% – це найвищий податок в Європі. Третя варіація дешевше – це субсидування харчових продуктів для кінцевого споживача. Ми залишаємось єдиною країною в Європі, де немає ніякої підтримки через виробника – ні через торгівлю, ні через кінцевого споживача”, – заявив Дорошенко.

За його словами, єдиними групами продуктів, які все ще дешевші, ніж у Європі, залишається хліб, м’ясо та овочі. Однак саме вони самі швидко ростуть і в найближчі роки вже порівнюються з аналогічними європейськими товарами.

Джерело:

РІА Новини Україна