Досить ставитися до нас як до собак! Опір робочих на складах Amazon в Польщі

Побудований в Польщі міжнародною компанією Panattoni Europe логістичний центр Amazon – одного з найбільших інтернет-магазинів у світі – площею 161,5 тис. кв. м.
5 Жовтня 2018, 14:16

Amazon піднімає мінімальну оплату праці до 15$ за годину. Але цей успіх став можливим не з милості власників, а завдяки багаторічному тиску профспілок і активістів – руху 15 Now.
Зарплати виростуть тільки на підприємствах США і Британії. На периферії світового розвитку ситуація не змінюється. Про нелюдські умови праці і про боротьбу робочих в польському Amazon читайте в нашій статті.

Глобальний капіталізм – це нестабільна система, в основі якої лежить постійний рух товарів по всьому світу. Польща приваблювала Amazon дешевою робочою силою і жорсткими профспілковими законами. Але мало хто знав, що важкі умови праці приведуть до стихійних страйків і міжнародної солідарності серед польських робітників. У цій статті працівники складу Amazon самі розповідають про свою роботу і боротьбі.

У 2014 році відкрилися перші склади Amazon в Польщі – один поруч з Познанню і два поруч з Вроцлавом. Восени 2017 року ще два склади відкриють під Щецін і в Сосновці (близько Катовіце). Ходять чутки, що в 2018 році планується відкрити ще один – недалеко від Лодзі. Польські склади Amazon обслуговують клієнтів у сусідній Німеччині, а не в Польщі. Привабливими для логістики і промислового капіталу східноєвропейські країни, такі як Польща, роблять не місцеві споживачі, а куди більш низька ніж в Західній Європі вартість робочої сили, сприятливе для капіталу законодавство, дешева земля і податкові пільги, пропоновані державою. Східноєвропейські регіони, прилеглі до Німеччини і Австрії, особливо добре пов’язані з західноєвропейськими споживчими ринками, до того ж зростає мережа аеропортів і автомагістралей. Тому не дивно, що Amazon не просто вирішив розширити свою торговельну мережу за рахунок Польщі, але також інвестував в Чеську Республіку та скоро відкриє об’єкт в Словаччині.

У Познані та Вроцлаві, поруч з якими розташовані склади, рівень безробіття низький, а робота на Amazon не надто приваблива з точки зору умов праці, заробітної плати та кар’єрного росту – особливо для міських жителів з іншими можливостями працевлаштування. В результаті Amazon повинен наймати значну частину своєї робочої сили з сіл в радіусі 120 км навколо складів і організовувати їх перевезення на автобусах. Для робочих це означає довгі години в дорозі: більшість з них проводить більше 12, іноді до 17, годин на день далеко від дому.

Більшість співробітників працюють стоячи або повинні ходити, деякі – по кілька кілометрів за зміну. Значна частину посад передбачає монотонні рухи, підняття важких товарів і коробок, переміщення важких візків. Amazon хоче, щоб склади працювали і вдень, і вночі. Тому робочі в Польщі змушені відпрацьовувати по чотири десятигодинних зміни на тиждень з додатковою неоплачуваною півгодинною перервою. Графік денних змін змінюється щомісяця. Подібна система змін і їх постійне чергування порушують режим сну і призводять до серйозних проблем зі здоров’ям. Крім того, таким чином важко вести особисте життя.

Робота в пеклі

В Amazon робочі реєструються в системі, яка контролює продуктивність кожного працівника. Дані використовують для встановлення обов’язкових робочих показників, таких як необхідну кількість відсканованих товарів на годину. Поки працівники не роблять нічого, що можна зареєструвати в системі (наприклад, «сканування товарів»), система записує це як вільний час. Це означає, що навіть якщо вони працюють, виконуючи щось не зареєстрована, то цей час записується як перерву. Якщо працівники не досягають потрібних показників, тобто працюють «занадто повільно» або беруть занадто багато «додаткових перерв», вони отримують негативні «відгуки». Після кількох таких «відгуків» робочим можуть винести попередження і в кінцевому підсумку звільнити.

Спроби досягти показників вимотують, але ще гіршими є дні, коли Amazon намагається встановити «рекорди», наприклад мільйон замовлень, оброблених на одному складі в добу. Склади конкурують один з одним, і Amazon в такі дні доводить працівників до межі продуктивності, вводячи обов’язкові понаднормові і скасовуючи перерви до півночі. Якщо працівники встановлюють необхідний «рекорд», менеджери отримують додаткову премію, а робітники – футболки.

“Спроби досягти показників вимотують, але ще гіршими є дні, коли Amazon намагається встановити «рекорди», наприклад мільйон замовлень, оброблених на одному складі за добу.”

Постійний стрес, шум, фізична знемога і недостатній відпочинок між змінами впливають на здоров’я робітників. Важке навантаження, біг і підйом вантажів особливо впливають на стан суглобів, ніг і спини. Не дивно, що серед постійних співробітників високий рівень захворювань. Для робочих відпусткf через хворобу – це можливість відпочити і «відновити» здоров’я, а для Amazon це додаткові витрати. Щоб знизити коефіцієнт захворюваності, навесні 2017 року Amazon найняв компанію, яка перевіряє, чи знаходяться працівники вдома під час відпустки через хворобу. Робочий, який був звільнений через лікарняний, написав: «В Amazon ми щодня чуємо про безпеку і здоров’я, але в реальності все інакше. Не всі можуть витримати гонку на Amazon. З людьми поводяться як з машинами. Але навіть машини залишаються на місці, якщо зазнають невдачі. Нам цього не дозволяють».

Організація і боротьба

В кінці 2014 року, за кілька місяців після відкриття складу, група працівників в Познані заснувала «Робочу ініціативу» («Inicjatywa Pracownicza», «IP»), профспілка без оплачуваних співробітників, побудована на самоорганізації та самостійній боротьбі за свої права. Тоді були задіяні як рядові робітники, так і начальники груп, але з тих пір до складу профспілкової секції входили здебільшого рядові робітники. Зараз вона налічує близько 400 членів.

Італійські страйки. Саботаж(і)

Перед страйком в Німеччині в червні 2015 року керівництво складу в Познані оголосило додатковий робочий час в майбутній день страйку на іншому боці кордону. Познанські робочі заздалегідь знали, що Amazon намагається нашкодити страйкам в Німеччині, перенаправивши замовлення на інші склади (в цьому випадку в Польщу). Через зростаючу напругу на познанському складі і перспективи бути штрейкбрехерами робітники почали активно обговорювати шляхи опору. В результаті під час нічної зміни 24-25 липня кілька десятків робітників почали італійські страйки в одному з відділів. Вони використовували недоліки в системі обробки замовлень і перешкодили роботі в інших частинах складу. Працівники показали волю до опору, солідарність із страйкуючими робітниками в Німеччині, глибоке розуміння робочого процесу і того, як його порушити.

“Через зростаючу напругу на познанському складі і перспективи бути штрейкбрехерами робітники почали активно обговорювати шляхи опору.”

Робочих потім викликали на бесіду з керівництвом. Деякі заявили, що навмисно саботували роботу і зроблять це знову. Кількох людей усунули і звільнили, інші підписали угоду про розірвання контракту і пішли самі. Деякі справи все ще розглядають в трудових судах. Незабаром Amazon підвищив годинну ставку на один злотий (близько восьми відсотків), але компанія заперечувала, що це пов’язано з організацією робочих і саботажем.

Ще один невеликий спонтанний італійський страйк сталася перед Різдвом 2016 року, коли кілька робітників у відділі AFE на кілька годин значно уповільнили процес упаковки замовлень, пославшись на правила безпеки. Керівники груп намагалися замінити робітників. Але вони не були достатньо компетентні, щоб зробити це ефективно. Обидві страйку були не просто реакцією на низькі зарплати і інтенсифікацію праці, а й протестом проти стратегій керівництва, що змушують робітників конкурувати, які потребують повного підпорядкування і таких, що принижують гідність. Після італійського страйку в AFE один з робітників закричав на зборах перед початком зміни: «Припиніть поводитися з нами як з собаками!»

Голосування за проведення страйку

Після першого італійського страйку в червні 2015 року «Робоча ініціатива» почала офіційний процес колективних переговорів, вимагаючи збільшення годинної ставки до 16 злотих (на 20-25 відсотків) та іншого розрахунку перерв, тому що більшу частину часу у робітників забирала подорож в їдальню.

Коли переговори і обов’язкове посередництво завершилися без угоди, «Робоча ініціатива» не змогла закликати до страйку, хоча понад 97% тих, хто проголосував висловилися “за”. Польське трудове законодавство, одне з найбільш заборонних в Європі, вимагає голосування з явкою не менше 50% від всієї робочої сили і більшістю голосів. На Amazon в Польщі проголосували тільки 30% робочої сили. Проте більше 2000 робітників, безпосередньо зайнятих або працюючих за тимчасовим контрактом через посередника, проголосували за страйк. Це показало явне невдоволення серед працівників Amazon.

Голосування за страйк провалилося, але це призвело до того, що організаційні зусилля «Робочої ініціативи», конфлікт через умови роботи і опір стали більш помітними для всіх працівників Amazon в Польщі. Польський Amazon знову підняв ставку на злотий (до 15 злотих, плюс 1 злотий для старших працівників). Робочі зазвичай реагують не масовими організованими протестами, а серією (невеликих) актів непокори: наприклад, йдуть раніше на перерву, уповільнюють роботу, нехтують завданнями, користуються недоліками системи, оскаржують рішення керівництва, регулярне відвідують туалет або якось інакше залишають робоче місце, імітують нещасні випадки. Amazon не в силах повністю підпорядкувати діяльність своїх співробітників ритму роботи складу.

Завдання і солідарність

Організаційний рух зіткнувся з низкою проблем. Після італійських страйків і голосування Amazon став потужніше тиснути на робочих активістів. Хоча спочатку робочим дозволялося говорити під час зборів перед зміною і загальних зборів під назвою «вся команда», це право обмежили після того, як робітники скористалися ним, щоб озвучити скарги і вимоги. Компанія також намагалася запобігти регулярній роздачі листівок близько складів. Amazon призначив активістів «Робочої ініціативи» на найнудніші і стомлюючі посади, регулярно переводив їх на нові місця, щоб вони не могли зав’язати тісні стосунки з колегами. Amazon також намагається позбутися від профспілкових активістів і старших робітників в цілому, замінивши їх тимчасовими працівниками з агентства, у яких немає досвіду і можливості брати лікарняний.

“Організаційний досвід Amazon Poland показує і обмеження «офіційної» профспілкової діяльності.”

Висока плинність кадрів в Amazon обумовлена ​​не тільки тимчасовою роботою через агентство, але і тим фактом, що постійні співробітники часто йдуть через втому і відрази до умов роботи. Для «Робочої ініціативи» це теж труднощі. Звільнення можна розглядати як акт невдоволення і спротиву, але це послаблює профспілка, тому що звільнилися припиняють участь і в профспілковій діяльності. Щоб зберігати силу і чисельність, профспілка повинна постійно вербувати нових членів, а для цього потрібно багато ресурсів. Поки що «Робочої ініціативи» не вдалося включити велику кількість інших працівників сфери логістики в боротьбу, тим більше чимало колишніх працівників Amazon знайшли іншу роботу в регіоні – хороший шанс включитися в робочу боротьбу на новому місці.

Організаційний досвід Amazon Poland показує і обмеження «офіційної» профспілкової діяльності, тобто обмеження, що накладаються трудовим правом і «представницької» формою профспілки, наприклад, під час колективних переговорів і голосувань за страйк. Відділення «Робочої ініціативи» в Amazon, часто за підтримки прихильників, займалося організацією менш офіційних заходів, таких як мітинги, і брало участь в автономно організованій діяльності, наприклад дебатах в соціальних мережах, де робочі обмінюються досвідом і доносять інформацію до преси. Звичайно, робочі активізувалися самі, поза правовими рамками, наприклад під час італійських страйків і інших актів непокори на робочому місці.

Жодної солідарності від Solidarność

Солідарність (Solidarność) була організована, щоб налагодити зв’язок між постійними працівниками Amazon і тимчасовими працівниками з агентств. У деяких випадках працівники інших галузей, що перебувають в «Робочій ініціативи», підтримували сектор Amazon. Наприклад, працівники театру з Познані зажадали від свого театру припинення спонсорських стосунків з Amazon через умови праці в компанії. Тим часом, вкрай неприємний конфлікт спровокувала «Solidarność» – головна польська профспілка, у якої більше членів по всій Польщі, але менше представників на складах Amazon. У той час, як «Робоча ініціатива» найбільше працює зі складом в Познані, «Solidarność» займається складами близько Вроцлава. Але вона не змогла організувати стільки ж робочих, скільки «Робоча ініціатива». «Solidarność» намагається продати себе Amazon як налаштована на співпрацю і «розумна» профспілка, публічно нападаючи на «Робочу ініціативу» як на занадто «радикальну» і безвідповідальну. Крім профспілкової діяльності, «Solidarność» займається культурно-консервативними і релігійними проблемами, активно підтримує нинішній правий уряд Польщі на чолі з партією «Право і справедливість».

Міжнародні збори робітників Amazon

Щоб бути ефективною, боротьба працівників Amazon має координуватися не в одній країні. Склади Amazon в Європі – це частина однієї торгової мережі. Оскільки на різних складах зберігаються одні й ті ж товари, замовлення можуть перенаправлятися з одного складу на інший, якщо виникнуть проблеми – погана погода, пробки або протести робітників.

У Польщі, Німеччині та Франції провели вже п’ять міжнародних зібрань. Ще більше запланували. Зборів організовані «поза» профспілковим членством та ієрархією. Іншими словами, запрошують всіх працівників Amazon і співчуваючих. Мета – зміцнювати силу і солідарність робітників, незважаючи на суперництво профспілкових організацій. Поки лише кілька десятків робочих взяли активну участь. Але для обміну інформацією про зарплати, премії, трудові договори і судові процеси міжнародні зустрічі виявилися корисні. Цю інформацію використовували для листівок і заяв, вона стала в нагоді під час обговорень на робочих місцях і при висуненні вимог місцевому керівництву.

Висновок

Низова організація і «офіційна» профспілкова активність в Amazon були успішні в підтримці групи робітників активістів, документації досвіду боротьби, постійному залученні нових людей і так далі. Працевлаштування через посередника, нападки на робочих активістів, висока плинність кадрів, обмеження, накладені трудовим законодавством Польщі, і виснаження активістів через системи змін – з такими проблемами стикається профспілка. Робочі випробували неофіційні методи боротьби, які в майбутньому можуть прокласти шлях до посилення солідарності робітників. Основна увага приділяють не просто створення організації, а опору на складах і колективного досвіду просування змін за допомогою офіційних і неофіційних методів.

“Для обміну інформацією про зарплати, премії, трудові договори і судові процеси міжнародні зустрічі виявилися корисними.”

Міжнародні збори робітників Amazon як і раніше в зародковому стані. Кістяк робочих активістів готовий вирішувати проблеми в Польщі, Німеччині та Франції. Необхідність зборів продиктована тим, що міжнародна організація допомагає залученим в неї робочим побачити потенційну силу колективної боротьби. Вони розуміють, що знаходяться не в ізоляції, а можуть отримати підтримку від інших. Робочі усвідомлюють, наскільки важливо документувати й аналізувати досвід робітників в різних країнах і показувати їх новим працівникам Amazon і інших логістичних центрів. Але вплив міжнародної діяльності залишатиметься обмеженим, якщо не залучати до неї більше складських робітників Amazon з інших країн. Ця стаття теж закликає всіх працівників Amazon і людей, що мають відношення до боротьби працівників логістичної сфери, зв’язатися з організацією і вступити в неї.

Ця публікація була підготовлена ​​спільно працівниками складу Amazon, активістами низового профспілки і співорганізаторами зустрічей працівників Amazon

Публікацію було взято з Choke Points – збірки під редакцією Джейка Алімахомеда-Вілсона і Іммануель Несса, в якій розповідаються історії про робітників, котрі підривають капіталізм в його слабких місцях – від доків Південного Китаю до логістичного сектора в Південній Каліфорнії.

Переклад публікації: Amazon Workers and Supporters, 2017. ” ‘Stop Treating Us Like Dogs!’ Worker Resistance at Amazon in Poland”. In: Pluto Press. Available 23.07.18 at: [link].