Bloomberg: «Лабораторія Касперського» таємно співпрацювала з ФСБ

"Лабораторія Касперського" працювала над секретним проектом для ФСБ РФ
11 Липня 2017, 20:01

Російська компанія – розробник антивірусних програм “Лабораторія Касперського” розробляла спеціальні секретні технології для Федеральної служби безпеки (ФСБ) Росії і передавала їй дані хакерів.

Про це передає Bloomberg із посиланням на лист від 2009 року, який Касперський писав членам керівництва компанії.

У документі йдеться про секретний проект, який роком раніше здійснювався “на велике прохання з Луб’янки”. Проект полягав у створенні софту, що захищає від DDoS-атак різні мережі, включаючи урядові. Крім того компанія почала співпрацювати з провайдерами щодо “активних контрзаходів”. Сам Касперський тримав це в секреті від співробітників своєї фірми.

Варто зазначити, що “активні контрзаходи” – це термін, який використовують фахівці з безпеки, кажучи про хакерів. Це означає атаку на хакерів. Співрозмовник, знайомий з системою “Лабораторії Касперського” щодо захисту від DDoS-атак, розповів, що вона складається з двох частин. Перша – традиційна, що включає в себе переведення трафіку на сервери, які здатні з ним впоратися. Друга – “незвичайна”: Касперський в режимі реального часу передавав ФСБ інформацію про місцезнаходження хакерів і відправляв за цими адресами своїх фахівців, які брали участь у рейдах поряд із силовиками.

У листі Касперський також пише, що метою проекту було перетворення технології захисту від DDoS-атак в масовий продукт для бізнесу.

“У майбутньому проект може стати одним з пунктів у списку послуг, які ми надаємо корпоративним клієнтам”, – зазначив він.

За даними Bloomberg, керівником проекту був головний юрисконсульт “Лабораторії Касперського” Ігор Чекунов, колишній офіцер КДБ. Джерела агентства розповіли, що Черкунов займається технічною підтримкою ФСБ та інших служб, його роль полягає у зборі ідентифікаційних даних з комп’ютерів клієнтів.

На рейди разом зі співробітниками російських спецслужб виїжджав, зокрема, Руслан Стоянов, менеджер “Лабораторії Касперського”. Він проходить у справі про держзраду працівників ФСБ на користь США; Стоянова та інших фігурантів справи також звинувачують у зломі акаунтів російських чиновників і бізнесменів. У самій компанії наголошували, що звинувачення стосуються періоду, коли Стоянов ще не працював у компанії. До приходу в “Лабораторію” Стоянов служив у підрозділі МВС, яке займається боротьбою із кіберзлочинністю.

У “Лабораторії Касперського” підтвердили, що електронні листи, на які посилається Bloomberg, є справжніми.

Bloomberg: «Лабораторія Касперського» таємно співпрацювала з ФСБ