Бджоли сплять і бачать сни

1 Липня 2016, 14:27

Так само, як і люди, бджоли сплять по 5-8 годин на добу. Звички сну бджіл вивчав ще в 1983 році вчений Волтер Кайзер. Спостерігаючи за вуликом, Кайзер помітив, як спочатку починають згинатися лапи бджоли, схиляючи її тіло і голову до підлоги. Потім переставали ворушитися вусики. Іноді бджола падала на бік, а деякі комахи уві сні тримали один одного за лапки.

Для чого бджоли сплять? Як і людям, сон приносить бджолам відпочинок і відновлює сили. Учені вирішили дізнатися, як поведуть себе ці комахи, позбувшись сну. Стан бджіл-збиральниць після ночі без сну (з вини дослідників) залишав бажати кращого.

По-перше, виникали проблеми з комунікацією. Замість того, щоб виконувати свій виляючий танок з неймовірною точністю, сонні бджоли здійснювали незграбні рухи і не могли показати товаришам дорогу до джерела їжі. Ті збивалися з маршруту, втрачаючи час і енергію. В результаті страждала вся колонія. Виснаженим бджолам було складно знайти зворотну дорогу у вулик з квіткових полян — потрібно багато часу для орієнтування за небом і навколишніми об’єктами. Багато бджіл блукають і ніколи не повертаються.

Як відомо, у людей глибокий сон закріплює спогади, переводячи їх з короткоротаційної в довготривалу пам’ять. Те ж відбувається з бджолами. Хоча їхні тіла неактивні під час глибокого сну мозок залишається бадьорим. Справи попереднього дня реактивують в мозку, спогади стабілізуються і перетворюються на постійні знання, доступ до яких можна буде отримати на наступний день або навіть у далекому майбутньому.

Дізнавшись, що бджоли сплять, вчені задалися питанням — чи бачать вони сни? У людей сни пов’язані з фазою швидкого сну. Сни бачать ссавці, птахи та рептилії — групи тварин, у яких присутні етапи сну із швидким рухом очних яблук. Однак останні дослідження показали, що сни сняться і під час глибокого сну, в який занурюються бджоли. А отже, наші смугасті друзі можуть бачити сни!

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!