Банкіри виступили проти надання “Укрпошті” повноважень банку

Logo_Ukrposhta
4 Серпня 2017, 01:27

Низка організацій виступила проти надання “Укрпошті” повноважень банку без отримання ліцензії.

Про це йдеться в повідомленні прес-служби Незалежної асоціації українських банків (НАБУ) з посиланням на експертні висновки і позицію регулятора.

До переліку організацій, які виступили проти надання “Укрпошті” повноважень банку, увійшли Незалежна асоціація українських банків, НБУ, Цільова команда з впровадження реформ у фінсекторі та Європейська бізнес асоціація (EBA).

“НАБУ, НБУ, ЦКР і EBA переконані, що прийняття закону (законопроект №6601 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо фінансових послуг в галузі поштового зв’язку” – ред) негативно позначиться на регулюванні ринку банківських послуг, призведе до спотворення умов конкуренції на ньому”, – підкреслюється в релізі.

Як пояснюють в НАБУ, згідно з текстом законопроекту, держпідприємство поштового зв’язку без одержання банківської ліцензії зможе відкривати і обслуговувати поштові рахунки, які стануть аналогами банківських рахунків як фізичних, так і юридичних осіб.

Крім цього, воно зможе залучати їх кошти на депозити, здійснювати емісію платіжних карток і проводити розрахункові та валютно-обмінні операції.

Однак, законопроектом не передбачено участі “Укрпошти” в системі гарантування вкладів фізичних осіб та необхідності відповідати вимогам системи банківського нагляду НБУ, зокрема обов’язки щодо ідентифікації клієнтів, відзначається в повідомленні.

Зате, згідно із законами України “Про банки і банківську діяльність”, “Про Національний банк України” та “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” банки зобов’язані отримувати ліцензію Національного банку на здійснення банківських операцій, бути членами ФГВФО і платити відповідно внески до Фонду.

Також банки повинні неухильно виконувати всі вимоги до нормативів і економічної діяльності, включаючи обов’язкову ідентифікацію клієнтів, надання регулярної звітності в НБУ і необхідність проходження перевірок регулятора з ймовірністю застосування заходів впливу до банків.

Крім того, банки повинні дотримуватися більшої кількості спеціальних норм, наприклад, щодо фінансового моніторингу, валютного контролю, банківської таємниці та порядку її розкриття, спадкуванні коштів на рахунках і багато іншого, що відповідно до законодавчої термінології стосуються банків і банківських рахунків.

У НАБУ підкреслюють, що жодна з цих вимог не передбачена законопроектом №6601 і в разі його прийняття не висуватиметься “Укрпошті”.

Як підкреслюється в релізі, полегшені умови здійснення банківських операцій нібито приведуть до створення нерівних умов конкуренції “Укрпошти” і банків, що надають аналогічні послуги. А також можуть призвести до зловживань з боку клієнтів, які захочуть обійти жорсткі банківські регуляції.

На думку представників банківської спільноти, щоб не допустити зловживань і законодавчих колізій, необхідно шукати інші шляхи трансформації і подальшого розвитку “Укрпошти” як оператора поштового зв’язку та фінансової установи.

У релізі також нагадується, що згідно зі схваленими урядом в лютому 2016 року “Основ стратегічного реформування державного банківського сектора”, однією з цілей реформування визначено зменшення присутності держави на банківському ринку і поступову продаж більшості державних банків приватним або міжнародним інституціональним інвесторам.

Також Незалежна асоціація банків України звернулася з листом до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, у якому обгрунтовує хибність законопроекту №6601 і зазначає, що банківська спільнота не підтримує його.

«Відповідно до схвалених Урядом у лютому 2016 року “Засад стратегічного реформування державного банківського сектору” (далі – Стратегія), однією з цілей реформування визначено зменшення присутності держави на банківському ринку та поступовий продаж більшості державних банків приватним та/або міжнародним інституційним інвесторам. Представники Уряду постійно наголошують, що поступовий вихід держави з капіталу держбанків (зменшення «державної» частки на банківському ринку) є пріоритетом Стратегії. У Меморандумі з Міжнародним валютним фондом від 02.03.2017р. Україна підтвердила свої зобов’язання щодо реалізації Стратегії щодо державних банків, тому Законопроект має узгоджуватись із стратегічними цілями держави щодо розвитку фінансового ринку. Натомість, основною ідеєю Законопроекту є реорганізація національного оператора поштового зв’язку (далі – Укрпошта) у нового гравця банківського ринку із 100% участю держави у капіталі», – говориться у листі НАБУ до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана

Раніше повідомлялося, що НБУ виступив проти надання Укрпоштою банківських послуг.