10 фактів про холестерин, про які ви не знали

харчування
6 Липня 2017, 01:05

Багато хто боїться одного тільки слова “холестерин”. Але чи варто насправді так його побоюватися? Ви здивуєтеся, дізнавшись, наскільки важлива ця речовина для нашого організму. Виявляється, розумові процеси і навіть секс неможливі без нього.

Майже кожен чув, що високий рівень холестерину підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Але насправді наш організм продукує цю речовину, і напевно не даремно.

Холестерин потрібний для побудови клітинних мембран і синтезу статевих гормонів, наприклад естрогену і тестостерона.

Фабрика холестерину

У нашому тілі знаходиться ціла фабрика по виробленню холестерину. Це печінка. Організм потребує  холестерину, який допомагає функціонувати йому належним чином. І печінка може робити його стільки, скільки потрібно, навіть якщо ви взагалі не споживаєте холестерин з їжею.

Проблеми починаються, коли ви їсте надто багато насичених жирів, і ваше тіло виробляє багато поганого холестерину ЛПНП, який відкладається у вигляді бляшок на стінках артерій, затрудняючи кровотік. Організм не здатний переробити стільки холестерину.

Холестерин для сексуальної енергії

Це зовсім не міф. Ми повинні дякувати холестерину за те, що він сприяє синтезу статевих гормонів – тестостерона, естрогену, прогестерону. Ми б не змогли жити без них.

Не варто забувати, що холестерин, крім того, життєво необхідний компонент клітинних мембран, відіграє важливу роль в травленні.

Холестерин для формування мозку

У вагітних жінок високий рівень холестерину, причому як загального холестерину, так і холестерину ЛПНП. Це необхідно для формування плоду. Такой високий рівень зберігається і після народження дитини.

Дослідження недоношених і народжених в строк дітей показали, що хороша форма холестерину ЛПВП грає провідну роль у формуванні здорового мозку дитини.

Згідно з іншими дослідженнями, грудне молоко, яке багате холестерином, допомагає зберегти здорове серце дитини в майбутньому. Діти на природному вигодовуванні в дорослому житті зазвичай мають нижчий рівень холестерину, таким чином, у них менше ризик розвитку серцево-судинних захворювань.

Холестерин для дитячого харчування

Дитяче харчування теж включає холестерин. Кращі штучні замінники грудного молока містять різні вітаміни, мінерали, а також жири, у тому числі і холестерин.

Деякі дослідження показують, що самі кращі добавки – жирні кислоти грудного молока, наприклад DHA. Проте немає офіційних вказівок, скільки їх слід додавати.

Інфаркт родом з дитинства

У дітей може бути високий рівень холестерину. Якщо ви думаєте, що це небезпечно тільки для людей середнього віку, то ви помиляєтеся. Навіть дитячий холестерин може мати нездоровий показник.

Американська академія педіатрії рекомендує проводити аналіз на холестерин у всіх дітей з 9 років. Важко повірити, але фахівці стверджують, що люди можуть мати чинники ризику розвитку серцевих захворювань ще в дитинстві, за 40 років до важкого серцевого нападу.

Як допомогти в такій ситуації? Здорова дієта, нормальна вага, фізичні вправи – усе це необхідно для дітей, які мають неблагополучну сімейну історію в плані ранніх (до 40 років) серцевих нападів. Це допоможе не лише зберігати безпечний рівень холестерину, але позбавить і від підвищеного тиску, а також необхідності приймати медикаменти.

Тривожна статистика

За статистикою, немало людей мають досить високий рівень холестерину, що наближається до верхньої межі норми. Є чотири групи ризику пацієнтів:
із захворюваннями серцево-судинної системи;
у яких рівень поганого холестерину ЛПНП – 190 мг/дл і вище;
люди у віці від 40 до 75 років з діабетом 2 типу;
люди у віці від 40 до 75, котрі мають високий ризик розвитку серцево-судинних захворювань.

Пророцтво по очах

Ви можете побачити холестерин у своїх очах. Білі бляшки навколо рогівки – знак накопиченого холестерину, але це не обов’язково означає проблеми з серцем.

А ось видимі жирові бляшки на повіці, відомі як ксантелазма, можуть передбачати майбутнє захворювання серця.
Дослідження 12 745 дорослих людей в Данії виявили строгий взаємозв’язок між цими бляшками на повіках і розвитком серцевого захворювання або навіть інфаркту впродовж найближчих п’яти років.

Як виглядає холестерин

Холестерин зовні схожий на жир. Коли холестерин відкладається на стінках артерій, він може набути жовтого кольору з білим нальотом, більше схожим на жир.

Холестерин для захисту шкіри

Холестерин здатний захищати вашу шкіру. Якщо в зволожуючі креми додати холестерин, то такі засоби набувають властивість захисту від ультрафіолету. А ось інші жири не мають такої здатності.

Контроль за холестерином

Напевно комусь з вас необхідно пройти тест на холестерин. Лікарі рекомендують перевіряти рівень холестерину кожні п’ять років, починаючи з 20-річного віку. Це робить далеко не кожен, а слід було б.

10 фактів про холестерин, про які ви не знали